E2K-F10MC1 Capacitive Proximity Sensor, E2K-F Series,industrial automation
1,Capacitive proximity sensor
2,CE Certification
3,Flush and UNflush type
4,Output state:NO,NC,NO+NC
5,PNP and NPN
Introduction
○When connecting to power supply, RC oscillator does not work. When an object is clos eto capacitor
Feature
1. Compact volume
2. high precision of repeated location
3. Diversified exterior structures
4. Good performance of anti-interference.
5. Many output forms
6. High on-off frequency.
7. Wide voltage range
8. Dust proof,vibration proof,water proof and oil proof.
9. With short-circuit protection and inverted connecting protection.
10. Long service life
Technical Parameter
OVERALL DIMENSIONS
2EK capacitance proximity switch sensor
            DETECTION DISTANCE
F
l
u
s
h
DC
6-
VDC
AC
90-
VAC
NPN
NO
NC
NO+NC
PNP
NO
NC
NO+NC
SCR
Control-
lable
silicon
         DETECTION DISTANCE                           0-10mm
F
l
u
s
h
DC
6-
VDC
AC
90-
VAC
NPN
E2K-F10MC1
E2K-F10MC2
E2K-F10MC3
PNP
E2K-F10MF1
E2K-F10MF2
E2K-F10MF3
SCR
Control-
lable
silicon
E2K-F10MAO
E2K-F10MAC
      Detectable object’
 conductor and dielectric body
      Consumption current
DC Type: (NPN PNP) DC12V,8mA / 24V,15mA
AC Type:10mA orlessDC<15mA、AC<10mA
      Controloutput
DC Type:200mA,AC:Type300mA
      Output voltagc dropDC/AC
DC Type:(NPN PNP)3V or less,
AC Type:7V or less DC<3V、AC<7V
      DC/AC Response frequency
DC Type: 50Hz
AC Type: 10Hz
      Shell material
ABS Resin Plastic
      Working environment temperature
-25℃~70℃
      Insulation resistance
50MΩ
      Protection structure
IEC standard IP54 IECstandard lp54
      Altemative model at home and abroad
Type Square type
Capacitive type
Unshielded
Sensing distance 10 mm ±10%
Setting distance 0 to 7.5 mm
Differential distance 15% max. of sensing distance
Sensing object Conductor and dielectrics
Standard sensing object With grounded metal 50 x 50 x 1 mm
Response frequency 100 Hz (Average value)
Power source DC Three-wires models
Power supply voltage 12 to 24 VDC (ripple(p-p) 10% max.)
Operating voltage range 10 to 30 VDC
Current consumption 10 mA max. (at 24 VDC)
Control output (Output type) NPN open collector
Control output (Switching capacity) 100 mA (at 30 VDC)
Control output (Residual voltage) 1.5 V (Load current 100 mA with cable length of 2 m)
Indicator Detection indicator (red)
Operation mode NO
Protective circuit Reverse polarity protection, Surge suppressor
Ambient temperature Operating: -10 to 55 ℃
Storage: -10 to 55 ℃
(no icing)
Ambient humidity Operating: 35 to 95% RH
Storage: 35 to 95% RH
(no condensation)
Temperature influence ±15% max. of sensing distance in temperature range of -10 to +55 ℃
(As the basis for sensing distance of 23 ℃)
Voltage influence ±2.5% max. of sensing distance in rated voltage range ±10%.
(As the basis for sensing distance at standard power voltage)
Insulation resistance Between charged parts and the case: 50 MΩ min. at 500 VDC
Dielectric strength Between charged parts and the case: 500 VAC 50/60 Hz for 1 min
Vibration resistance 10 to 55 Hz, 1.5-mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h