YUMO SRC022-24-4P/6S 10rings 2A Electrical Contacts Capsule Slip Ring
The carbon brush holder for slip ring can be used in any electro-mechanical system that requires unrestrained, continuous rotation while transmitting power and / or data from a stationary to a rotating structure. The carbon brush holder for slip ring is also called rotary electrical interface, commutator, collector, swivel or electrical rotary joint. The brush adopt noble metal alloy material, Conducting ring Using a 900V-groove ring. It adopt multilayer noble metal alloy for plating dispose. Color-coded lead wires are used on both the stator and rotor for simplified electrical connections.
Model:SRC022-24-4P/6S
Brand:YUMO
MOQ:10
online service
Product Pictures
Model:SRC022-24-4P/6S
Brand:YUMO
MOQ:10
YUMO 15rings 20A/ring Electric Swivel Through Bore Slip Ring
Industrial machine: processing center, revolving stage
Heavy equipment, platform, cable coil, testing equipment
Packing equipment, stacking machine, magnetic clutch, technology control equipment
Revolving sensor, emergent illuminating equipment, robot
Exhibition/display equipment, medical equipment
Capsule Slip Ring OD 22mm 3 Circuits 1A Electrical Contacts with CE,ROHS Certificated
The SR022-3, with 3 wires and compact 22.00mm body diameter, which we call our “mini”, is our newest design and smallest physical package.uses YUMO's fiber brush technology which offers several advantages over conventional slip ring contacts including multiple points of contact per brush bundle, low contact force per fiber and low contact wear rates.
Learn MoreCapsule Slip Ring OD 22mm 6 Circuits 2A Electrical Contacts with CE,ROHS Certificated
The SR022-6, with 6 wires and compact 22.00mm body diameter, which we call our “mini”, is our newest design and smallest physical package.uses YUMO's fiber brush technology which offers several advantages over conventional slip ring contacts including multiple points of contact per brush bundle, low contact force per fiber and low contact wear rates.